Skip to content ↓
Fern Hill Primary School

Fern Hill Primary School

Past Governors

Details of governors who served in the last 12 months are below:

VERONIQUE TORRES
 

Category: Staff

Date of Appointment: 1st September 2018

Term ended: 1 January 2022

Appointing Body: Staff

Committee(s): Teaching, Learning & Children

Diane hutchence 

Category: Associate (no voting rights)

Date of Appointment: 22 March 2016

Term ended: November 2021

Appointing Body: Governing Body

Committee(s): Finance, Resources & Premises 

HUGH KINCAID 

Category: Co-Opted (Co-Vice Chair)

Date of Appointment: 2 October 2014

Term ended: 1 January 2022

Appointing Body: Governing Body

Committee(s): Teaching, Learning & Children; Finance, Resources & Premises (Chair)

DEAN MORLEY 

Category: Co-opted

Date of Appointment: 1 March 2019

Term ended: 1 January 2022

Appointing body: Governing Body

Committee(s): Finance, Premises & Resources

MARCUS STANTON 

Category: Co-opted

Date of Appointment: 1 March 2019

Term ended: 1 January 2022

Appointing body: Governing Body

Committee(s): Finance, Premises & Resources 

CLAIRE STRONG 

Category: Local Authority

Date of Appointment: 21 September 2016

Term ended: 1 January 2022

Appointing Body: Governing Body

Committee(s): Teaching, Learning & Children

JO TATUM 

Category: Co-opted (Co-Vice Chair)

Date of Appointment: 21 October 2014

Term ended: 1 January 2022

Appointing Body: Governing Body

Committees: Teaching, Learning & Children (Chair)

Alan waterman 

Category: Co-opted (formerly Parent)

Date of Appointment: 23 May 2017

Term ended: 1 January 2022

Appointing Body: Governing Body

Committee(s): Finance, Resources & Premises (Vice-Chair); Teaching, Learning & Children

Susan Dean
 

Category: Co-opted (Chair)

Date of Appointment: 1 September 2017

Term ended: 1 January 2022

Appointing Body: Governing Body

Committee(s): Finance, Resources & Premises; Teaching, Learning & Children

Inspiration Collaboration Empathy Excellence